Çalışma hayatı ve iş yeri hakkında

Çalışma hayatında önemli konular nelerdir? Sizlere kısaca başlıklar halinde sunalım. İşveren sigortamı ne zaman başlatmalı? Bir iş yerinde işçi olarak çalışmaya başlayacaksanız, sigortalı işe girişinizin en geç siz işe başlamadan bir gün önce yapılması gereklidir. İşçiler ve işverenler arasında yaygın olarak bilinen “sigortalılık deneme süresinin bitiminde başlar” bilgisi kesinlikle yanlıştır.

Deneme süresi sigortalı olmaya engel değildir.

İşe girerken işverenimle hizmet akdi yapmalı mıyım? 

Kesinlikle evet. Süresi bir yıl veya daha uzun süreli hizmet akitlerinin yazılı olarak yapılması kanunen zorunludur. Bu sebeple siz de bu nitelikte bir işe başlarken genel ve özel çalışma şartlarınızı, çalışma sürelerinizi, ücretinizi, hizmet akdinizin feshi halinde uymak zorunda olduğunuz kuralları belirleyen bir hizmet akdini işvereninizle karşılıklı olarak imzalamanız gereklidir.

Hizmet akdini imzalamadan önce okumanız ve içeriğini anlamanız ilerde herhangi bir hak kaybına uğramamanız açısından çok önemlidir. Diğer konular için Buraya Bakınız

Çalışma hayatı ve iş yeri hakkında

İş verenin deneme süresi belirleme hakkı var mı? 

Evet. İşvereniniz isterse hizmet akdinize “deneme süresi” ile ilgili bir hüküm koyabilir. Deneme süresi en fazla iki ay olabilir, eğer iş yerinizde toplu iş sözleşmesi uygulaması var ise bu süre dört aya çıkarılabilir. Deneme süresi içinde işten memnun kalmamanız halinde önceden bildirimde bulunmak zorunda olmadan ve herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmadan iş yerinden ayrılabilirsiniz. Aynı şey işvereniniz için de geçerli olup, o da sizden memnun kalmaması halinde bildirimsiz ve tazminatsız olarak işinize son verebilir. makale forumu

Bu alanla ilgili hizmet veren web site ve sayfalara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Çalışma Hayatı Hakkında

Önemli bilgiler buraya bakınız blogda

Merak edilen konulara ve önemli başlıklara bloğumuzda yer vereceğiz. Bir çok konuda merak ettiğimiz bilgilere ihtiyacımız olur bu bilgilere araştırma yaparak ulaşmaya çalışırız. Bu araştırma bazen zor bazende kolay olur! Blog buraya bakınız, sizlere forum ve portaldan elde edilen değerli bilgileri paylaşacaktır.