Ücretsiz İşletme Rehberi

Buraya Bakınız

Çalışma Hayatı ve İşyeri Hakkında

Bir iş yerinde işçi olarak çalışmaya başlayacaksanız, sigortalı işe girişinizin en geç siz işe başlamadan bir gün önce yapılması gereklidir.

Çalışma hayatında, önemli konular nelerdir? Sizlere, kısa başlıklar halinde sunalım. İşveren sigortamı ne zaman başlatmalı? Bir iş yerinde işçi olarak çalışmaya başlayacaksanız, sigortalı işe girişinizin en geç siz işe başlamadan, bir gün önce yapılması gereklidir. İşçiler ve işverenler arasında yaygın olarak bilinen ''sigortalılık deneme süresinin bitiminde başlar'' bilgisi kesinlikle yanlıştır. Deneme süresi sigortalı olmaya engel değildir.

İşe girerken işverenimle hizmet akdi yapmalı mıyım?


Kesinlikle evet.

Süresi bir yıl veya daha uzun süreli hizmet akitlerinin, yazılı olarak yapılması kanunen zorunludur.

Bu sebeple, sizde bu nitelikte bir işe başlarken, genel ve özel çalışma şartlarınızı, çalışma sürelerinizi, ücretinizi; hizmet akdinizin feshi halinde, uymak zorunda olduğunuz kuralları belirleyen, bir hizmet akdini işvereninizle karşılıklı olarak imzalamanız gereklidir. Hizmet akdini imzalamadan önce, okumanız ve içeriğini anlamanız, ilerde herhangi bir hak kaybına uğramamanız açısından çok önemlidir.

Diğer konular için Buraya Bakınız

İş verenin deneme süresi belirleme hakkı var mı?


Evet. İşvereniniz isterse, hizmet akdinize ''deneme süresi'' ile ilgili bir hüküm koyabilir.

Deneme süresi, en fazla iki ay olabilir, eğer iş yerinizde toplu iş sözleşmesi uygulaması var ise bu süre dört aya çıkarılabilir. Çalışma hayatı hakkında bilgiler.

Deneme süresi içinde, işten memnun kalmamanız halinde, önceden bildirimde bulunmak zorunda olmadan ve herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmadan, iş yerinden ayrılabilirsiniz.

Aynı şey işvereniniz için de geçerli olup, o da sizden memnun kalmaması halinde bildirimsiz ve tazminatsız olarak işinize son verebilir. Detaylara makale forumu ortamından takip edin.

Bu alanla ilgili hizmet veren web site ve sayfalara BURADAN ulaşabilirsiniz.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar