Ücretsiz İşletme Rehberi

Buraya Bakınız

Sorumluluk Önce Vicdanlarda Başlar

İnsan hayatı her şeyden değerlidir. Bir yaşam kurtarmak tüm insanlığı kurtarmak gibidir.

İnsan hayatı, her şeyden değerlidir. Bir yaşam kurtarmak, tüm insanlığı kurtarmak gibidir. Kişi birey olarak, her zaman bilinçli olmalı ve ona göre hareket etmelidir. Kendisinden ya da başkasından doğabilecek hayati tehlikelere önleyici, bir tavır almalıdır. Ayrıca, bir yerde bir insanın hayatı tehlikede ise, kişi kendi üzerine düşeni hemen yapmalıdır.

İnsan hayatının bu kadar önemli olduğunu biliyorsak, göz göre göre de bir insanın hayatına son vermeyiz.

Zaten hiç bir kimse, bilerek bir insan hayatına son vermek istemez.

Ama, bazen isteyerek veya istemeyerek yapılan büyük hatalar ve ihmaller sonucunda, bir hayatın bitmesine sebep olabiliriz. Aslına bakarsak, ahlaki çizginin dışına çıkmak demek, her tür hataya, suça ve istenmeyen sonuçlara kapıyı açmak demektir. Bu konuda, sorumluluk sahibi olmamız gerekir.

Sorumluluk önce vicdanlarda başlar


Trafik terörü denen şey, herkes tarafından bilinse de, çoğu zaman kişilerin kulak ardı ettiği bir kavramdır. Trafiğe çıkan her sürücü, kendini yolların hâkimi zannediyor.

Sanki herkesin acelesi varmış gibi, yollarda bir hız ve önce gitme durumu var. Sanki bir dakika sonra gideceği yere varsa, hayatı ters yüz olacakmış gibi bir acelecilik var.

İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı


İnsanlar, bu kadar sorumsuzluk içinde olmamalı. Bilinçsizlik içinde olmamalı. Bilinçli yaşam demek; bilgiyle donanarak, sorumluluk sahibi olmak demektir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar